Polska twierdza – PGE Narodowy

Budowa Stadionu Narodowego zakończyła się w 2012 roku i trwała cztery lata. Obiekt został wybudowany specjalnie na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 roku, których to gospodarzami była Polska i Ukraina. Obiekt znajduje się w miejscu Stadionu Dziesięciolecia, to jedna z najnowocześniejszych aren tego typu w Europie, w klasyfikacji UEFA otrzymała czwartą, najwyższą kategorię. Stadion Narodowy w Warszawie oficjalnie otwarto 29 stycznia 2012 roku.

PGE Narodowy jest jednym z najpiękniejszych stadionów w Polsce, ale i w Europie. Jest pokryty charakterystyczną fasadą, imitującą falującą biało-czerwoną flagę, jednak w rzeczywistości jest ona koloru srebrno-czerwonego. W podobnym barwach są krzesełka, usadowione na kilkudziesięciu sektorach trybun. Inżynierowie przeprowadzili setki obliczeń położenia kamer, by nadawany obraz telewizyjny dawał łudzące wrażenie biało-czerwonych krzesełek, które w rzeczywistości są ciemnoszare i ciemnoczerwone. Obiekt posiada także dużą trybunę prasową z ekskluzywnymi lożami VIP. Pojemność stadionu wynosi blisko 59 tysięcy miejsc, jest więc największym stadionem w naszym kraju. Podczas koncertów i innych eventów, płyta stadionu przekształca się w trybunę, co sprawia, że łączna pojemność stadionu wzrasta do 75 tysięcy. Rekordowa frekwencja miała miejsce w 2017 roku, kiedy to reprezentacja Polski siatkarzy podejmowała Serbów. Na trybunach zgromadziło się ponad 65 tysięcy kibiców.

Polski Stadion PGE Narodowy duma polskich kibiców

Stadion posiada modułową, wymienną murawę, która nie jest zainstalowana na stałe. Nad nią znajduje się półprzeźroczysty dach, który częściowo jest zamykany. Pozwala to idealnie odizolować wnętrze stadionu od panujących warunków atmosferycznych. Pośrodku znajduje się ogromny zwornik dachu, na którym zainstalowano cztery ekrany LED o powierzchni 200 m² każdy. Łączna waga konstrukcji dachu wynosi blisko 1200 ton.

Wnętrze PGE Narodowego jest jednym z najbardziej nowoczesnych. Piłkarze mają do dyspozycji duże i komfortowe szatnie, łącznie z małą salką treningową wraz z pomieszczeniami do odnowy biologicznej, w której znajdują się baseny, jacuzzi, sauny oraz urządzenia do hydromasażu. W katakumbach znajduje się także kaplica, przystosowana dla wyznawców chrześcijaństwa, islamu oraz judaizmu. Ma tam miejsce także małe muzeum, sala konferencyjna oraz inne pomieszczenia techniczne.

Wrażenie robią także błonia Stadionu Narodowego. Wokół powierzchni stadionu wybudowano park z kilkunastoma deptakami, pływalnię olimpijską z 50-metrowym basenem, centrum kongresowe, które pomieści kilka tysięcy osób oraz halę sportowo-widowiskową o pojemności 20 000 miejsc. Przed jedną z bram stoi pomnik legendarnego trenera, Kazimierza Górskiego.

Polscy piłkarze stworzyli z PGE Narodowego twierdzę nie do zdobycia dla swoich rywali. Przyjezdne drużyny niemal zawsze wyjeżdżają z Warszawy na tarczy. Jednak nie tylko piłkarze korzystają z tego obiektu, gdyż nie pełni on jedynie rolę futbolowej areny. Jeden ze swoich meczów podczas Mistrzostw Europy rozgrywali siatkarze. Kilkukrotnie na płycie stadionu budowano tor żużlowy, by gościć zawodników w ramach Warsaw FIM Speedway Grand Prix. W 2017 roku na płycie stadionu zamontowano olbrzymi basen, na którym rozegrano zawody windsurfingu. Organizuje się tam również koncerty największych światowych gwiazd, liczne targi, konferencje oraz inne eventy społeczne. W 2018 roku podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w Rosji PGE Narodowy zorganizował na obiekcie Narodową Strefę Kibica, która mogła gościć nawet 70 tysięcy fanów.

Aktualne informacje na temat stadionu znajdziesz na pgenarodowy.pl.